„Budapest, Budapest, te csodás!” A főváros szépségeit annak idején ikonikus dalában Rátonyi Róbert énekelte meg. Én nem eldalolom, helyette szabályos rendszerességgel megírom, mit adott nekem Rákosmente, bízva abban, hogy sokakkal lesznek közösek az emlékeink.
Rákoskertnek van emlékparkja, országzászlója, platánfasora, szobra Wass Albert munkásságának elismeréseként, ahogy saját dombja is Vidadomb néven, illetve közparkja, amely esztétikai kvalitásai mellett az október hatodikai ünnepélyek megtartását teszi lehetővé, az ott felsorakoztatott ráutaló szimbólumoknak köszönhetően.
A fentebb felsoroltak bármelyikéről elmondható, hogy ikonikus nevezetességnek számít a kerületrészben, amelynek 2016 óta van egy főtere is a leromlott általános állapotú orvosi rendelő helyén, és annak hajdan rendezetlen képet mutató környezetében. Az erre irányuló kezdeményezés pár éve annak a városvezetői törekvésnek az egyik megvalósult folyománya lett, ami azt tűzte ki céljául annak idején, hogy a kerület különböző pontjain új, minőségi közterek létesüljenek.
Zrínyi tér vagy Zrínyi Miklós tér, Piactér, Platán tér, Mátyás király tér, Egészségkert tér. Ilyen névjavaslatokat bocsátottak lakossági szavazásra akkor, amikor Rákoskert újonnan kialakított központi terét kellett elnevezni. Végül a választható lehetőségként szintén felajánlott „Schell Gyuláné tér” kapta a legtöbb voksot, így az öt esztendővel ezelőtt átadott terület felvehette az egykoron saját birtokait parcellákra osztó, és azokat értékesítő báróné nevét.
A rákoskertiek közössége a külső szemlélők számára is összetartónak és jól összefogottnak tűnik, de a Zrínyi utca és a Rákoskert sugárút találkozásánál létrehozott tér kialakításával ebben a vonatkozásban is új lehetőségek nyíltak meg a környék lakói előtt, akik azóta is kihasználják a helyszínben rejlő potenciált.
Sorozatunk további részeit ide kattintva olvashatod!