A közelmúltban adták ki a Rákosmenti Idősügyi Tanács kezdeményezésére azt a szakácskönyvet, amelynek október 10-én tartották meg a bemutatóját a Rákoscsabai Közösségi Házban. Ennek kapcsán ezúttal kifejezetten 17. kerületi vonatkozású vagy szerzőjű kötetekkel foglalkozunk.

A Rákosmenti Idősügyi Tanács kezdeményezésére szakácskönyv jelent meg, amelynek október 10-én tartották a bemutatóját a Rákoscsabai Közösségi Házban. Két évvel ezelőtt már tervben volt egy hasonló projekt, mostanra azonban annyi recept érkezett, hogy elkészülhetett a kiadvány olyan – képekkel illusztrált – ételekkel, melyeket bárki könnyedén elkészíthet.

Horváth Tamás polgármester elmondta: a kezdeményezés egyik legfontosabb célja, melyet örömmel támogatott az Önkormányzat, hogy a déd- és nagyszülők által átadott recepteket a következő generációk is elsajátíthassák, illetve az utódaiknak tovább adhassák.

A Rákosmenti Aranykor Nyugdíjasklub 15 tagja küldött be recepteket a felhívásra, ám a közösség egy hasonló jellegű kötet létrejöttéhez szintén hozzájárult 2020-ban, amikor Nagyi, mesélj! címmel ugyanez a  Rákosmenti Idősügyi Tanács meseíró pályázatot hirdetett. A beérkezett történetek a kitartásról, bátorságról, udvariasságról és szeretetről szóltak, s közvetítettek az olvasók számára örök értékeket. A helyi idősklubok kaptak belőle 20-20 példányt, ahogyan a megírásban közreműködő nagyszülők is természetesen. A kiadvány rajzait készítő gyermekeknek Horváth Tamás személyesen vitte el az olvasmányt a Napsugár Óvodába annak idején, a kötet tartalmát tehát a fiatal generáció is megismerhette.

Hogyha pedig az előzőekben már egy receptes kiadványról is szó esett, muszáj kitérnünk rá, hogy 2021-ben a Takto Varila Starká című szakácskönyv bemutatójának örülhettek a rákosmentiek, a köré szerveződő programfolyamot pedig ünnepi beszéddel Papné Polereczki Rozália, a 17. kerületi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke nyitotta meg.

Nagyon sokan hatalmas kedvelői a helytörténeti témájú könyveknek, főleg, ha rákosmenti lakosként valamelyik kerületrész múltjába nyerhetnek betekintést lapozgatás közben. Rákoscsaba történetét egészen az őskortól a török hódoltság végéig foglalja össze Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton kötete, melyet két éve mutattak be a Rákoscsabai Közösségi Házban a közönségnek. A szerzőnek ez már a második könyve volt, amely az Erdős Renée Ház gondozásában jelent meg.

Ezekkel rokon kiadványok a történelmi tematikájú olvasnivalók. 2021. szeptember 9-én a Trianon-kislexikon diákoknak című könyv bemutatójára került sor a Kelet-Pesti Tankerületi Központ Hugonnai Vilma dísztermében. A szerző a szintén kerületi kötődésű Molnár Zsolt, a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium történelemtanára.

Két esztendeje korábbi és akkori társulati tagok részvételével tartott találkozót az Ascher Oszkár Színház a Vigyázó Sándor Művelődési Központban. Az esemény több szempontból is különlegesnek ígérkezett.  A teátrum néhai alapítója, Szeifnerné Csetényi Anikó az idő tájt lett volna 85 éves, mindemellett a rendezvény keretében mutatták be a „Míves bohóckodásaink” című kötetet is, amely kronológiai sorrendben foglalja össze a teátrum első 57 esztendejét, 1964-től kezdődően. A rendezvényen Lukács Klára beszélgetett egyebek mellett a kötet létrejöttéről Balogh-Papp Krisztina tipográfus képszerkesztővel és Timár Tibor művészeti vezetővel, a könyv írójával, szerkesztőjével, aki elmondta: a kiadvány egyaránt szól a mindenkori társulati tagoknak és a nagyközönségnek.

Nem zárulhat le a cikkünk anélkül, hogy meg ne említenénk meg irodalmi jellegű könyvek alkotóit is az elmúlt pár évre visszatekintve. Sóskuti Zoltán református lelkipásztor irodalomkedvelőként már korábban is írt novellákat, ám A partra vetett című regény lett az első nagyobb lélegzetvételű írásos munkája, ami 2021-ben jelent meg. Mint ahogyan azt elmondta: a feleségéről kapott ajándékba egy Lovran-i utat annak idején, hogy kipihenje fáradalmait, és ekkor született meg benne a kötet megalkotásának ötlete. Egy év múlva a Vigyázó Sándor Művelődési Központban Sóskuti Zoltán második kötetének, a Villa Jadrankának bemutatójára is sor kerülhetett. Ugyanebben az évben két kötetnek a bemutatójára várták az érdeklődőket a Rákoshegyi Közösségi Házban. Albert Ferenc író, költőnek a Rákosmenti Irodalmi Műhely elnökének nevéhez köthetők azok a kiadványok, melyeket a 17. kerületi alkotó az elmúlt években állított össze. Az „Acélbazárt szív” című könyv a vegyes tematikájú verseit tartalmazza, míg az „Elszáradt tüskék” egy életrajzi ihletésű kötet, amely a szerző életének első 18 évét, és annak nehézségeit ismerteti az olvasókkal meg.