Idén is folytatódott Rákosmente Önkormányzatának érzékenyítő osztálytermi előadás-sorozata, ennek kapcsán pedig visszanyúlunk a programfolyam kezdeti időszakához, felgöngyölítjük a kezdeményezés célját, illetve a diákokra gyakorolt hatását, valamint utánajárunk a témával kapcsolatos új információknak.
2015-ben látott napvilágot a hír, hogy komplex érzékenyítő program indul Rákosmente iskoláiban, az Önkormányzat és több érdekképviseleti szerv együttműködésével. Az azóta elhunyt akkori polgármester, Riz Levente a bejelentés időpontjában elmondta: fontos, hogy a fiatalok befogadóvá váljanak, megértsék a fogyatékkal élők problémáit és élethelyzetét, valamint együttérző, empatikus, mégis határozott és cselekvő módon tudjanak hozzájuk viszonyulni.
Az ezt megelőző esztendőben, azaz 2014-ben alakultak meg a Helyi Esélyegyenlőségi Program munkacsoportjai, miután Rákosmente Önkormányzatának képviselő-testülete a Helyi Esélyegyenlőségi Programot elfogadta. Ennek a programnak a keretében hasonló céllal osztálytermi előadásokat is szervez már a városvezetés, ezek az alkalmak pedig nagyon jelentősek a gyerekek szemléletformálásának vonatkozásában, és az egymás iránti elfogadás fejlesztésében. 2018 óta a 17. kerület és a Nézőművészeti Kft. között aktív együttműködés van érvényben, amelynek segítségével számos tantermi színházi előadást hozhatott a társulat ide.
Eljutott Rákosmentére többek között a 7 nap című produkció, amely az iskolai zaklatás témáját dolgozta fel, és arra is volt példa, hogy a megtekintés hatására a diáktársaikat piszkáló tanulók felmérték a tetteik valódi következményét, és felhagytak ezzel a viselkedéssel. Ehhez persze az is hozzájárult, hogy a darab végén egy speciális konzulens szakértővel beszélgethettek a megjelentek. A gyáva című drogprevenciós osztálytermi előadást követően addiktológus segített értelmezni a tanulóknak a látottakat, és az is világossá vált a kezdeményezés elindulása óta, hogy ez az élménypedagógiai megközelítés hatékony, és érdekli a célcsoportokat. Idén márciusban is folytatódtak tehát az érzékenyítő osztálytermi előadások, miután Horváth Tamás polgármester maga is ígéretet tett erre, a már tavaly is játszott KALAP (variációk agyműködésre) négy neurológiai problémát mutat be.
A rákosmenti pedagógusok előzetesen megnézhetik az előadásokat, és elmondhatják a véleményüket, meglátásukat, és amennyiben ezen a szűrőn átmegy az adott produkció, akkor onnantól kezdve a tanulók is megtekinthetik. Amint azt Dr. Füzesi Péter a Rákosmente Televízió Álláspont című magazinműsorában elmondta: a kerület költségvetése lehetővé teszi, hogy nagyobb forrást biztosítson a helyhatóság erre a területre is, az ilyen jellegű programok száma tehát megnövekedhet, és ennélfogva több gyermekhez juthatnak el a produkciók által megfogalmazott üzenetek. A korábbiak mellett pedig egy új darab is megjelenik a rákosmenti iskolákban, a Nézőművészeti Kft. Súlyos című előadása, amely az evés- és testképzavar problémáját járja körbe, azonban nem csak és kizárólag erről szól, sokkal inkább egy átlagos és mindennapi családi története. Így az evészavar mellett rengeteg más téma is terítékre kerül, olyanok, mint az önbizalomhiány, az önfegyelem, a kitartás. Képet kaphatunk arról, mennyire mélyre nyúlnak az evészavaros problémák gyökerei, és milyen sok erőfeszítést igényel a betegségből való szabadulás.